איך לבצע בדיקת התכנות לרעיון סטארט-אפ

איך לבצע בדיקת התכנות לרעיון סטארט-אפ

מאמר זה מציע דרכים לביצוע בדיקת התכנות עבור רעיון לסטארט-אפ. עבור רבים מהיזמים בתחילת דרכם התהליך של מציאת רעיון לסטארט-אפ חדש הוא מרגש ואפילו מסעיר אבל גם מאיים ומפחיד. המאמר יציג שיטה מהירה וזולה לבחינת הנחות היסוד של רעיון לסטארט-אפ שיגדיל משמעותית את סיכוי ההצלחה בהמשך.

איך מבצעים בדיקת התכנות ראשונית ?

בדיקת התכנות הוא תהליך של בירור אם הרעיון שלך מעניין את קהל היעד המיועד. בדיקת השוק כוללת סדרה של ראיונות עומק עם לקוחות בשוק היעד, והיא כמעט תמיד מתרחשת לפני שהשקעתם השקעה משמעותית בזמן וכסף במוצר/קונספט. על ידי ביצוע בדיקות התכנות מתאימה אפילו יזמים חסרי ניסיון יכולים להביא מוצרים/קונספטים יוצאי דופן לשוק משתנה ומהיר.

להלן מספר טיפים לביצוע בדיקת התכנות וולידציה של "מוצר – שוק – לקוחות" אמיתיים. על ידי בדיקה סיסטמתית תוכלו לבחון אם הרעיון פותר בעיה, מי הם הקונים הפוטנציאליים, ובסופו של דבר האם יש או אין התכנות לרעיון.

  1. רשמו את קונספט של המוצר/רעיון

פעולת כתיבה פשוטה תאלץ אותכם לשקול דברים שאולי התעלמתם מהם בתחילה. לא מדובר על כתיבת "תוכנית עסקית", אלא על שאלות יסודיות שתוכלו לצאת ולבדוק. מה הן ההנחות היסוד שלכם, וככל שתוכלו לבדוק אותן מוקדם יותר, כך יהיה לכם פחות סיכון בעת ​​השקת המוצר. תוכלו להתחיל עם השאלות שלהלן או להשתמש בכלי של ה  Business Model Canvas כדי לכוון את החשיבה שלכם.

רשמו את הנחות היסוד אותם תצטרכו לבדוק:

מי הלקוחות שלכם? אם אתם חושבים "כולם", נכונה לכם אכזבה קשה. הקפידו להיות ספציפיים. לדוגמה, אם הלקוח שלכם הוא עסקים מסוג מסוים, ענו: איזה סוג עסק? כמה גדול או קטן העסק הטיפוסי? באיזה שוק? מה התיאור של הלקוח הפוטנציאלי?

אילו בעיות אתם פותרים? יזמים רבים חושבים על המוצר תחילה – הם מתמקדים בתכונות המוצר, משיקים את המוצר, ואז תוהים מדוע המוצר שלהם מתקשה להשיג אחיזה בשוק. הדרך היא לעולם להתחיל עם הבעיה אותם את מתכוונים לפתור. המשמעות היא להיות מפורשים וספציפיים לגבי הבעיות שהמוצר פותר. על ידי כתיבת בעיות אלו, תוכל לאשש אם הלקוחות רואים עין בעין את הצורך שלהם והבעיה אותה אתם פותרים. וחשוב מכך, האם לקוחות חושבים ששווה לשלם עבור הפתרון שלכם.

כיצד המוצר שלך פותר את הבעיות הללו? רק לאחר שכותבים את הבעיה עוברים למוצר. מכאן, תוכלו לקשר את הערך של המוצר ישירות לבעיות וצרכים של הלקוחות. כיצד פתרון בעיותיהם משפר את חייהם או את הרווחיות של העסק שלהם? האם זה מכניס להם יותר כסף? נראה טוב יותר?

מהן התכונות העיקריות של המוצר? התכונות צריכות להיות יותר ממגניבות – הן צריכות לפתור בעיות ספציפיות ובצורה כמותיות ומדידה (למשל, חיסכון בזמן, כסף), כך ייטב. מומלץ לחשוב על מוצר מינימלי בר-קיימא , מוכר גם  במונח MVP” " ולהגביל את מערך התכונות ככל האפשר (אבל  לספק מספיק ערך ללקוח כדי שירצה לקנות או לפחות להתנסות במוצר)

  1. פעלו על פי עקרון ה"פראטו"

עולם הסטארט-אפ זז מהר ולא מחכה לכם. בזמן שאתם מוציאים רעיון או קונספט חדש, גם יזמים אחרים מזהים הזדמנויות וחושבים לפתור את בעיות העולם. הזמן והמשאבים מוגבלים. אין זמן להתייסר על מידע שחסר ובסופו של דבר יתכן ולא יתרום לכם כלל. מסיבה זו, כדאי לדבוק בכלל 80% – לקבל מספיק מידע (תקף) מראיונות לקוחות וממקורות נתונים אחרים כדי לקבל החלטות סבירות.

  1. רוב מה שאתם כותבים זה רק הנחות שלכם

רוב הכתיבה שלכם, הדיונים (והוויכוחים), הם הנחות בלבד. לעתים קרובות צוותים לוקחים את הדיונים האלה (ואת מה שבראשם) ומנתחים אותם כעובדות מוגמרות כאשר בפועל מדובר בהנחות שצריך לבדוק. הנחות יסוד הם חשובות לדינמיקה של פיתוח רעיון, כיוון שזה חוסך לנו זמן קריטי בשלב הראשוני, לפני שאנו יוצאים לאשש את אותם הנחות. גם להיתקע על פרט מידע קטנים מתוך רצון לרדת לכל הפרטים יכול להיות מסוכן ולבזבז זמן יקר.

  1. חקור את הנחות היסוד

ברגע שקיבלתם מספר החלטות בסיסיות, וכתבתם את ההנחות, צאו לבדוק אותן כדי לראות אם הן מהדהדות בקרב לקוחות פוטנציאליים. בדיקת התכנות ראשונית נסמך על ראיונות עם לקוחות פוטנציאליים. תוכלו גם לבדוק את ההנחות יסוד שלכם בראיונות עם מומחים (למשל אנליסטים לתעשייה, אנשים שהועסקו בתעשייה, יועצים וכו').

  1. התחילו עם רשת ההיכרויות שלכם

הרבה פעמים שואלים איך אפשר למצוא בקלות לקוחות פוטנציאליים ולדבר איתם. מומלץ לעבוד קודם עם רשת ההיכרויות שלכם ועם רשתות החברים שלכם, יועצים ומנטורים, ואחרים כדי להגיע ללקוחות פוטנציאליים. זכרו שהחיסרון של ראיונות של אנשים ברשתות שלכם הוא שהם נוטים להיות ידידותיים. זה אומר שיתכן ותהיה הטיה חיובית לרעיון. אבל עדיף איזו הטיה מאשר לא לראיין ולהתקרב לחקר האמת.

  1. ראינו את הלקוחות הפוטנציאלים

כשאני מזכיר ראיונות, אני לא מדבר על שיחה שטחית (או גרוע מכך, סקר). התחילו עם רשימת שאלות אבל תאפשרו לעצמכם לסטות מהשאלות שהכנתם. גשו לשיחה בתחושת סקרנות לגבי הבעיה והצרכים של הלקוח, ותקבלו תובנות חשובות באמת.

  1. שאלו "למה ומדוע"

"למה?" היא ללא ספק השאלה החשובה ביותר שאתם יכולים לשאול. רק כך תוכלו להתקרב אל האמת על הלקוחות ורצונם. למרבה הצער, לא משתמשים בשאלה זו לעתים קרובות מספיק – יותר מדי אנשים שואלים שאלה ואז מקבלים את התשובה כדבר נתון. זו הזדמנות שהוחמצה להבין מוטיבציה, דינמיקה ולאמת מה מישהו באמת היה עושה.

  1. מצאו את הצעת הערך

כדאי להתמקד פחות בתכונות ויותר בהבהרה של הצעת הערך למוצר שלהם. מה זה אומר? הצעת ערך היא התועלות והרווחים הצפויים שלקוח יקבל מהשימוש במוצר. הצעת הערך יכולה להיות כמותית, כגון חיסכון בזמן או הכנסה נוספת. אבל הצעת הערך יכולה להיות גם איכותית, כמו הקטנת כאבים או יתרונות אורח חיים שהמוצר מספק. על ידי הבנה מעמיקה ותיעוד הצעת הערך באמצעות ראיונות עם לקוחות, אתם יכולים לייחד את הרעיון.

  1. לאהוב את הרעיון לא אומר בהכרח שהלקוח יקנה אותו

למרבה הצער, אישוש הצורך של מוצר עם לקוחות פוטנציאליים הוא סובייקטיבי. אין תשובה בשחור לבן. למעשה, מכיוון שאנשים בדרך כלל נחמדים ורוצים לרצות אותכם, אתם צריכים להתייחס בזהירות לתשובות.  כשמישהו אומר בהתלהבות, "זה נשמע נהדר", או "זה רעיון מעניין", התגובה הראשונה שלכם צריכה להיות "למה ומדוע אתה חושב כך?" חשוב להבין שמי שאוהב את הרעיון לא בהכרח  ירצה לרכוש את המוצר. האתגר שלכם  במהלך בדיקת ההתכנות הוא לזהות מה הן התשובות "הכוזבות".

  1. צאו לדרך

בסוף צריך לדעת גם לקחת סיכון, לקפוץ למים העמוקים ולהנות מהחוויה. נטילת סיכונים היא סימן ההיכר של יזמים מצליחים.

נותני שירות ויועצים בתחומים בו עוסק המאמר

שם המשרד

אנין יעוץ עסקי לענפי המזון והתיירות

מיקום

הרצליה

0

אבי גלצר

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0
שם המשרד

מיקוד שיווקי

מיקום

ראשון לציון

0
שעת ייעוץ חינם

אלי סופר

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

יובל רבינוביץ

יועץ פרישה וחסכון פנסיוני

שם המשרד

רבינוביץ יובל שירותי ייעוץ בע"מ

מיקום

כפר סבא

0

יובל רבינוביץ

יועץ פרישה וחסכון פנסיוני

יובל רבינוביץ הינו מנכ”ל ובעלים של רבינוביץ' החזקות שבין היתר מפתחת תוכנות בתחום הפנסיה והפרישה. מרצה במרכז האקדמי רופין ב.א. מנהלים, מכללות, המי”ל, לימודי חוץ במוסדות להשכלה גבוהה –בר אילן, אוניברסיטה הפתוחה, טכניון. יובל רבינוביץ הינו יועץ גם לפורשי מערכת הביטחון. (צה”ל, משטרה, שב”ס, מוסד ושב”כ) , נציג לשכת סוכני הביטוח בועדת הכספים של הכנסת בדיוניה בחוק פנסיית חובה, יועץ להנהלות וליחידים בבחירת מנהלי הסדרים פנסיוניים, יועץ לנושאי פנסיה ברשויות מקומיות, בפנסיה תקציבית, ופנסיה צוברת ותיקה וחדשה. מר יובל רבינוביץ מועסק גם כיועץ למערכת מרכז השלטון המקומי בנושאים הרלוונטיים באופן מזדמן.

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

יאיר כץ

שמי יאיר כץ ,רואה חשבון בהשכלתי , מעל שנה ניסיון ניהולי , ניהלתי...

שם המשרד

מיקום

גבעתיים

0
שעת ייעוץ חינם

יאיר כץ

שמי יאיר כץ ,רואה חשבון בהשכלתי , מעל שנה ניסיון ניהולי , ניהלתי כמה פעילויות בתחומים שונים ובשנים האחרונות  עוזר מנסינוי לעסקים שנמצאים בצומת החלטה.

עסקים ריווחים שמתקשים במימון – עזרה בגיוס הון זול ובמידת הצורך הכנסת שותף/משקיע התיעלות – בניית תוכנית יעילה לצמיחה בריאה התרחבות – בניית אסטרטגיה מבוססת על  עובדות ומידע מהשוק לצמיחה ריווחית כולל פתיחת דלתות

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

דורון פהימה

חברת Mati Move חברה לייעוץ עסקי המתמחה בפיתוח יזמות מכל סוג ומתן ייעוץ...

שם המשרד

מטימוב יעוץ מימון והשקעות בעמ

מיקום

אבן יהודה

0

דורון פהימה

חברת Mati Move חברה לייעוץ עסקי המתמחה בפיתוח יזמות מכל סוג ומתן ייעוץ מימון והשקעות לעסקים קטנים ובינוניים.

חברת Mati Move חברה לייעוץ עסקי המתמחה בפיתוח יזמות מכל סוג ומתן ייעוץ מימון והשקעות לעסקים קטנים ובינוניים. אנו עובדים יחד ובשיתוף עם המרכז הארצי ליזמות ירוקה ואוהבים ותומכים בתחום זה. כ-שנים של ניסיון בעולם ייעוץ העיסקי מקנים לנו את היכולת להביא את העסק והרעיון שלך ליעדים חדשים במהירות, יעילות שיטתיות בשילוב עם מתן יחס אישי לכל לקוח

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0
תכנית ממשלתית

יעוץ עסקי במסגרת מעו"ף (בסבסוד הרשות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה)

יעוץ עסקי לעולים ותושבים חוזרים במסגרת מעלו"ת (בסבסוד משרד הקליטה )

שמוליק אפל

מנהל בכיר בענף הקמעונאות והתעשייה

שם המשרד

שמוליק אפל יעוץ עסקי

מיקום

אבן יהודה

0
שעת ייעוץ חינם

שמוליק אפל

מנהל בכיר בענף הקמעונאות והתעשייה

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

אורי מלר

נעים מאוד, אני אורי מלר, יועץ ומלווה עסקי, יזם ושותף ובעלים של חברת...

שם המשרד

MINDED CONSULTING

מיקום

כפר סבא

0
שעת ייעוץ חינם

אורי מלר

נעים מאוד, אני אורי מלר, יועץ ומלווה עסקי, יזם ושותף ובעלים של חברת MINDED יעוץ עסקי|פיננסי|ארגוני. בעל ניסיון עשיר ורב שנים ביזמות עסקית, פיתוח עסקים, הכשרות עובדים וליווי מנהלים בכירים ויעוץ לעסקים בשלבי פיתוח והבראה.

 

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

תכלית יעוץ עסקי

לחברת תכלית חדשנות עסקית שיטה ייחודית לאינטגרציה בין האלמנטים השונים המרכיבים את המכלול...

שם המשרד

תכלית יעוץ עסקי

מיקום

נס ציונה

0
שעת ייעוץ חינם

תכלית יעוץ עסקי

לחברת תכלית חדשנות עסקית שיטה ייחודית לאינטגרציה בין האלמנטים השונים המרכיבים את המכלול העסקי. גישה זו, שוברת את הגבולות המסורתיים בין חלקי העסק השונים. הסתכלות זו הופכת את “השלם להרבה יותר מסך חלקיו".

אנו בתכלית יועצים עסקיים מאמינים בתכנון ובניית כל התהליכים ביחד עם הלקוח תוך הקניית ידע וכלים לבצעם וליישמם באופן מלא. שיטה זו מאפשרת ללקוח לבצע בעתיד מהלכים רבים ומשמעותיים באופן עצמאי בעקבות הידע והכלים שרכש. אנו יועצים במגוון תחומים כגון: ייעוץ אסטרטגי, פיתוח עסקי וארגוני, שיפור ביצועים, שיווק הולסיטי ועוד.

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0
שם המשרד

פרנקל ברנר ייעוץ וליווי פיננסי בע"מ

מיקום

רמת השרון

0
שעת ייעוץ חינם

אהוד (אודי) ברנר

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

עמית דורון

חברת דורון עמית אינה עוד חברת ייעוץ, דורון עמית נמצא בעסקים כבר שנה...

שם המשרד

דורון עמית והצוות

מיקום

תל אביב - יפו

0
שעת ייעוץ חינם

עמית דורון

חברת דורון עמית אינה עוד חברת ייעוץ, דורון עמית נמצא בעסקים כבר שנה וחווה את המהפכה האדירה שאין כמותה בהיסטוריה העולמית משנות ה-ועד היום . הוא ידע זינוקים, ירידות והתקדם ביחד עם כל הטכנולוגיה התעשייתית והאנושית במהלך שנים אלה. מכאן באה לחברה יתרון עצום בייעוץ וליווי עסק. היום שעסקים נלחמים לקיום ומחפשים אפיקים נוספים או תמיכה בניהול נכון של החברה ויציאה ממשברים אף דוח אקסל או לימודים אקדמאיים יוכלו לעזור להם כי רק מי שיש לו ניסיון אדיר בתחום העסקים מכיר שבילים צדדיים וקיצורי דרך אופרטיביים יוכל לתמוך עסקים…ודורון הוא לא רק יועץ, דורון הקים ובנה מותגים כאשר הוא היזם הבעלים והמבצע ולא רק יועץ עסקי המדריך את האחר מתוך הספר התקשרו

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

מאמרים נוספים

איך להכין תכנית עסקית

icon

למד להכין תכנית שיווק

מאמר זה נועד לסייע בהנחיית בעל העסק או הצוות השיווקי שלכם לכתוב...

קראו עוד ›
icon

איך להכין תקציר מנהלים מוצלח?

תקציר המנהלים נועד למשוך את תשומת ליבם של הקוראים ולעודד אותם לקרוא...

קראו עוד ›
icon

למה כדאי להכין בקנבס מודל עסקי (BMC)  לפני שניגשים לתוכנית עסקית

קנבס מודל עסקי (Business Model Canvas) קנבס המודל העסקי הוא מסמך בן...

קראו עוד ›
לקריאת מאמרים נוספים בנושא איך להכין תכנית עסקית

התכנות עסקית

icon

בדיקת היתכנות עסקית

מה נדרש לבדוק כאשר מבצעים התכנות לרעיון עסקי? איזה שאלות לשאול?

קראו עוד ›
icon

איך להתחיל לעבוד על מיזם בזמן שאני עדיין עובד שכיר?

עבודה על מיזם משלכם בזמן שאתם עדיין משמשים כשכירים אצל המעסיק שלכם,...

קראו עוד ›
icon

רעיון טוב לעסק?

רעיונות קטנים יכולים להפוך לרעיונות גדולים. הרבה מיזמים מוכרים החלו כרעיון קטן...

קראו עוד ›
לקריאת מאמרים נוספים בנושא התכנות עסקית

סטארט-אפ

icon

כיצד להגיב כאשר אינכם יודעים את התשובה לשאלת משקיע

חשש גדול שיש לרוב האנשים לפני שהם פונים למשקיע הוא לגבי קבלת...

קראו עוד ›
icon

מהן המגמות המובילות בעולם האפליקציות

רשימת מגמות שישפיעו על עולם האפליקציות בשנים הקרובות

קראו עוד ›
icon

מימון לעסק או סטארט-אפ מחברים ומשפחה

איך לגייס מימון מחברים ומשפחה במינימום מתחים וחששות.

קראו עוד ›
לקריאת מאמרים נוספים בנושא סטארט-אפ

קנבס מודל עסקי

icon

הכר את היתרונות המרכזיים של קנבס המודל העסקי  (BMC)

הכר את היתרונות המרכזיים של קנבס המודל העסקי  (BMC) קנבס מודל עסקי...

קראו עוד ›
icon

איך להכין קנבס מודל עסקי (BMC)

קנבס המודל העסקי הוא מסמך בן עמוד אחד המתייחס למרכיבים החשובים ביותר...

קראו עוד ›
לקריאת מאמרים נוספים בנושא קנבס מודל עסקי

יש לכם שאלה?

טופס פניה ליועצים ונותני שירות

מבולבלים למי לפנות? לחץ כאן להתיעצות »

תפריט נגישות