איך לנהל מלאי באופן כלכלי

איך ניתן לחסוך כסף באמצעות ניהול נכון של מלאי? 

אם ברצונכם שהעסק הקטן שלכם יצליח, עליכם לשים לב לאופן שבו אתם מנהלים את המלאי שלכם. בכתבה זו נסביר מה זה ניהול מלאי, איך זה עובד עבור סוגים שונים של עסקים קטנים, למה זה חשוב, ואיך אפשר לעשות זאת ביעילות. כמו כן נבהיר מדוע ניהול מלאי המשתמש בכלים הנכונים, במיוחד מערכת קופה עם תוכנת מעקב אחר מלאי, יכול לעזור לכם להפעיל את החברה שלכם בצורה יעילה.  

 מהו ניהול מלאי?

המלאי מורכב מהמוצרים שבכוונת העסק למכור. אם יש לכם עסק ייצור קטן — הכולל עסקים כמו מאפיות או בוטיקים, שבהם מוכרים מוצרים בעבודת יד — המלאי שלכם כולל גם את המרכיבים וחומרי הגלם שבהם משתמשים כדי ליצור את מוצרי הקצה. לדוגמה, במאפייה, המלאי יכלול את המאפים המוצעים למכירה וכן את הקמח, הביצים, הסוכר ועוד, שמהם מורכבים המאפים הללו. המלאי פחות מורכב כשמדובר ברוב החנויות הקמעונאיות. שם המלאי הוא בעיקר מה שנמצא בחדר האחורי או במחסן ועל המדפים בחנות. מלאי לא מנהל את עצמו, לכן ניהול מלאי הוא משימה מתמשכת קריטית עבור עסקים רבים. ברמה הבסיסית ביותר, ניהול המלאי פירושו, מעקב אחר המלאי שברשותכם כדי לדעת מתי עליכם להזמין מלאי נוסף. ניהול מלאי יעיל כרוך גם בתשומת לב לאינדיקטורים מרכזיים לביצועים, המאפשרים לכם לדעת מה הפופולריות של מוצרים שונים, במטרה לאפשר קבלת החלטות מושכלת לגבי אילו מוצרים תזמינו בעתיד.

ניהול המלאי בעסקים שונים

ניהול מלאי נראה קצת שונה מעסק לעסק בהתאם לסוגי המוצרים הנמכרים ובכפוף לשאלה, האם אתם משתמשים בחומרים מתכלים בבית העסק שלכם. בואו נסתכל על כמה דוגמאות:  

 • חנויות נוחות: לקוחות רוצים מקום שבו הם יכולים לאסוף במהירות את הפריטים הדרושים להם, מבלי לנווט בחנות. ניהול מלאי חנויות נוחות כרוך במעקב צמוד אחר המוצרים כדי לדעת אילו מהם נמכרים היטב ואילו לא. כל שטח על המדף שלכם הוא בעל ערך, כך שכדאי להשאיר רק פריטים שידוע לכם כי הלקוחות שלכם מחפשים, ואלו גם הפריטים שתרצו להחזיק במלאי.
 • בוטיקים: בוטיקים מחזיקים לעתים קרובות פריטים ייחודיים ואינם יכולים לשמור רשימה עקבית של פריטים במלאי שלהם, כי ההזמנה הבאה שלהם עשויה להיות שונה בתכלית מהקודמת והיא תלוית מגמות (טרנדים). לפיכך ניהול מלאי זה שונה מניהול המלאי בחנות אחרת. אם יש לכם בוטיק, רצוי להיות מעודכן במגמות עכשוויות ודווקא לוודא שאינכם ‘overstocked”  .
 • חנויות משקאות וטבק: חנויות משקאות וחנויות טבק מחזיקות מגוון רחב של מוצרים ומותגים.  אם אתם מבחינים שסוג מסוים של סיגריה או מותג מסוים של ויסקי, למשל, אינם נמכרים היטב, רצוי להוריד אותם מהמדפים ולהחליפם במוצרים שיימכרו טוב יותר.
 • חנויות מכולת: לסופרמרקטים או חנויות מכולת בדרך כלל יש רשימה ארוכה של מוצרים ומותגים , חלקם טריים עם חיי מדף קצרים. מחד, כאשר למוצרים יש חיי מדף קצרים, לא כדאי לקחת סיכון ולזרוק מלאי גדול שלא נמכר בזמן, אך מנגד גם לא תרצו לאכזב לקוחות, שעוצרים לחפש מרכיב מסוים למתכון שהם להוטים להכין ואינו נמצא במלאי. צריך למצוא את הנוסחה שתביא למינימום אובדן מלאי.
 • מכוני יופי: אם יש לכם סלון יופי, סביר להניח שיש לכם כמה מוצרי שיער, עור או ציפורניים זמינים למכירה. גם אם העסק שלכם אינו מתמקד במכירת מוצרים, ועיקר העבודה בו היא מתן שירותי טיפוח, עדיין כל כמות של מלאי צריכה להיות מנוהלת כראוי אם ברצונכם שהיבט זה של העסק שלכם יפעל בצורה חלקה.

מדוע לעסקים קטנים צריך להיות אכפת מניהול מלאי?

יותר מדי עסקים קטנים אינם מנהלים בשיטתיות את המלאי שלהם או מסתמכים על שיטות גרועות ומוגבלות. זוהי בעיה, מכיוון שניהול מלאי יכול להיות גורם קריטי בעיצוב ההצלחה של העסק שלכם. לפני שנדבר על מה שעלול לקרות אם לא תנהלו את המלאי כראוי, בואו נתמקד בתוצאות החיוביות שהנכם יכולים לצפות להן כשאתם דואגים ליישם שיטות נכונות של ניהול מלאי. ניהול מלאי מיטבי מוביל לתוצאות עסקיות טובות בדרך כלל. 

 • הכרת המלאי בכל עת. אין צורך יותר לפעול מתוך ניחושים או תחושות בטן. כאשר אתם נשאלים על מצב המלאי שלכם, אתם יודעים בדיוק כמה מלאי יש לכם בהישג יד ומתי עליכם להזמין עוד. להיות מעודכן פירושו, שבאפשרותכם לחזות בצורה מדויקת יותר את העתיד ולקבל החלטות מבוססות נתונים.
 • חיסכון כספי: אם אתם מוכרים פריטים מתכלים שעלולים בסופו של דבר להיזרק, ביכולתכם לחסוך לחברה שלכם כסף על ידי ביצוע מכירה רק על פי צפי דרישה מוקדם או  מעט יותר. ביטול בזבוז ומקסום המוצרים שנמכרים היטב הם  מתכון להצלחה כלכלית.
 • חיסכון במקום: ניהול המלאי ביעילות מביא לא רק לחיסכון כספי אלא גם לחיסכון במקום. עסקים קטנים מוגבלים לעתים קרובות לשטחים קטנים לאחסון מלאי, ולכן חשוב להשתמש בחלל זה היטב ולהימנע מצפיפות יתר. אחסנו רק את מה שדרוש  ותיהנו משטח אחסון מסודר.
 • ממוקד לקוחות: כאשר לקוחות מוצאים אצלכם את המוצרים שהם אוהבים ולומדים לסמוך עליכם שהם תמיד יהיו במלאי, הם יהיו מרוצים ויעריכו את העסק שלכם.

מה עלול לקרות אם ניהול המלאי לקוי?

ראינו את התוצאות החיוביות שמקנה לכם עסק אשר המלאי שלו מנוהל ביעילות, אבל אם אתם עדיין תוהים מה כבר יכול לקרות אם תנהלו את העסק שלכם ללא דגש על ניהול מלאי, להלן מספר היבטים:

 • בזבוז כספי: כאשר אינכם מנהלים את המלאי שלכם, בהכרח תקבלו החלטות רכישה גרועות, שמובילות לכך שיש לכם יותר מדי או מעט מדי מוצרים מסוימים. 
 • מכירות בחסר: התרחיש השני הוא, שלא תרכשו כמות מספקת של מוצר מסוים עקב טכניקות ניהול מלאי לקויות, ואז תפסידו מכירות פוטנציאליות. 
 • בעיות תזרים מזומנים: בזבוז אינו התוצאה הכספית היחידה של אי ניהול מלאי. קרוב לוודאי שתצטרכו להתמודד גם עם בעיות תזרים מזומנים. כל המלאי שעל המדפים שלכם מייצג כסף שהוצאתם ועדיין לא מימשתם כל רווח ממנו. טעות נפוצה היא לקנות יותר מדי מלאי, מה שגורם לכך שיותר מדי כסף מושקע  במלאי במקום להיות זמין לשימושים משמעותיים אחרים.
 • מחסנים כאוטיים: רכישת מלאי עודף, מעבר לנדרש לצורך העסק, תגרום למחסן להיות צפוף ומבולגן. מחסן כזה גרוע מכל בחינה שהיא: הוא עלול לגרום לפציעות של אנשי הצוות בגלל העומס, הוא עושה את משיכת המלאי לבלתי נוחה בעליל והבלגן יקשה עליכם מאוד לדעת מה יש לכם מאחור, מה שיוביל להזמנות חדשות מיותרות ולצפיפות עוד יותר גדולה במחסן וחוזר חלילה.
 • לקוחות לא מרוצים: תוצאה בלתי נמנעת נוספת של אי ניהול מלאי היא לקוחות כעוסים. כאשר לקוח מוצא מוצר שהוא אוהב בחנות שלכם, ואינו מוצא אותו במלאי בשבועות לאחר מכן, הוא עלול פשוט לנטוש אתכם לטובת מקום שיענה על צרכיו.  

 

רוצה הכוונה למידע או יעוץ של מומחה - רשום לנו ונעזור לך עכשיו!

WhatsApp יצירת קשר

נותני שירות ויועצים בתחומים בו עוסק המאמר

דורון פהימה

חברת Mati Move חברה לייעוץ עסקי המתמחה בפיתוח יזמות מכל סוג ומתן ייעוץ...

שם המשרד

מטימוב יעוץ מימון והשקעות בעמ

מיקום

אבן יהודה

0

דורון פהימה

חברת Mati Move חברה לייעוץ עסקי המתמחה בפיתוח יזמות מכל סוג ומתן ייעוץ מימון והשקעות לעסקים קטנים ובינוניים.

חברת Mati Move חברה לייעוץ עסקי המתמחה בפיתוח יזמות מכל סוג ומתן ייעוץ מימון והשקעות לעסקים קטנים ובינוניים. אנו עובדים יחד ובשיתוף עם המרכז הארצי ליזמות ירוקה ואוהבים ותומכים בתחום זה. כ-שנים של ניסיון בעולם ייעוץ העיסקי מקנים לנו את היכולת להביא את העסק והרעיון שלך ליעדים חדשים במהירות, יעילות שיטתיות בשילוב עם מתן יחס אישי לכל לקוח

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0
תכנית ממשלתית

יעוץ עסקי במסגרת מעו"ף (בסבסוד הרשות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה)

יעוץ עסקי לעולים ותושבים חוזרים במסגרת מעלו"ת (בסבסוד משרד הקליטה )

אורי מלר

נעים מאוד, אני אורי מלר, יועץ ומלווה עסקי, יזם ושותף ובעלים של חברת...

שם המשרד

MINDED CONSULTING

מיקום

כפר סבא

0
שעת ייעוץ חינם

אורי מלר

נעים מאוד, אני אורי מלר, יועץ ומלווה עסקי, יזם ושותף ובעלים של חברת MINDED יעוץ עסקי|פיננסי|ארגוני. בעל ניסיון עשיר ורב שנים ביזמות עסקית, פיתוח עסקים, הכשרות עובדים וליווי מנהלים בכירים ויעוץ לעסקים בשלבי פיתוח והבראה.

 

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0
שם המשרד

מיקום

חיפה

0
שעת ייעוץ חינם

לביא יהודה

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

תמיר שפירא

עושה את המיטב כדי שלקוחותיי ישלמו פחות מס ויקבלו שירות מקצועי וזמין.

שם המשרד

תמיר שפירא רו״ח

מיקום

תל אביב - יפו

0
שעת ייעוץ חינם

תמיר שפירא

עושה את המיטב כדי שלקוחותיי ישלמו פחות מס ויקבלו שירות מקצועי וזמין.

בעלים של משרד לראיית חשבון. יועץ לעסקים ונותן שירות ביקורת ועריכת דוחות לחברות מלכרי״ם ועצמאיים, שירותי הנהלת חשבונות ושכר. מסיון רב של מעל ל-שנה.

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

רמי בן ישי

התייעלות ארגונית וליווי הנהלות

שם המשרד

מיקום

כל הארץ

0
שעת ייעוץ חינם

רמי בן ישי

התייעלות ארגונית וליווי הנהלות

שיפור ממשקים בתהליכי עבודה, מבנה ארגוני ובעיקר הנהלות וצוותים

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

לימור מלול

מנטורית ויועצת ליבואנים הרוצים לדעת איך הם יכולים לייצר הכנסות בעזרת יבוא ולחסוך...

שם המשרד

יבוא בידיים טובות

מיקום

אור עקיבא

0

לימור מלול

מנטורית ויועצת ליבואנים הרוצים לדעת איך הם יכולים לייצר הכנסות בעזרת יבוא ולחסוך עלויות בעסק שלהם,מתאים לאנשים פרטיים וגם לחברות מייבאות.

מורת דרך בעולם היבוא, עוזרת ליבואנים ואירגונים לייעל ולשפר את הביצועים בתהליך השחרור מהמכס ושיקלול עלויות היבוא בדגש על הקניית ידע וכלים על מנת שיוכלו לעשות זאת לבד בהמשך הדרך. חווית לימוד, ליווי והדרכה פרקטית מתוך המערכת ומהשטח פחות תיאוריה יותר פרקטיקה יישומית בשפה פשוטה וברורה להבנה כולל דרכי חישוב. יבוא יכול להיות יותר פשוט וברור ממה שחשבתם , תנו לי להראות לכם איך זה אפשרי 😊

* רוצים לייבא אך לא מכירים את התהליך ומה צפוי לכם? * לא יודעים מה כולל כול עלויות היבוא לפני שמתחילים לייבא? * נתקעתם בתהליך השחרור מהמכס,לא מבינים את החיובים, לא מבינים את השפה של עמילות המכס ? * לא יודעים אם אתם עושים נכון או יכולים לחסוך יותר בתהליך היבוא? * צוות העובדים שלך לא מספיק מקצועי לדעתך?   אני פה כדי לעזור ולסייע בזה

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

גל אלמגור - וייס סוכנות לביטוח

סוכנות ביטוח המתמחה  בפיננסים , פנסיה  , השתלמות ועוד ביטוחי בריאות , חיים...

שם המשרד

אריה וייס

מיקום

נהריה

0
שעת ייעוץ חינם

גל אלמגור - וייס סוכנות לביטוח

סוכנות ביטוח המתמחה  בפיננסים , פנסיה  , השתלמות ועוד

ביטוחי בריאות , חיים , נסיעות לחו"ל

ביטוחי רכוש : עסקים , דירות רכבים ועוד.

בדיקת תיק ביטוחים , משיכות מידע  , ניתוח הצגה והמלצות על המצב הקיים .

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

גיל גרוסמן

מומחה עסקי לניהול ופיננסי

שם המשרד

ג.גרוסמן ייעוץ וניהול עסקי בע

מיקום

הרצליה

0
שעת ייעוץ חינם

גיל גרוסמן

מומחה עסקי לניהול ופיננסי

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

אביעד גינדי

אביעד גינדי, יזם סדרתי, מומחה בצמיחה עסקית ומוביל דעה בתחום הפיננסים במגזר העסקי....

שם המשרד

גינדי חדשנות

מיקום

0
שעת ייעוץ חינם

אביעד גינדי

אביעד גינדי, יזם סדרתי, מומחה בצמיחה עסקית ומוביל דעה בתחום הפיננסים במגזר העסקי. אביעד מחזיק בתואר שני במנהל עסקים ובעשר שנות ניסיון אינטנסיביות במרחב הפיננסי והסטארט-אפים.


בצעירותו, עבד בחברות מובילות בשוק ההון הישראלי ותעשיות הביטוח.
החל משנת אביעד ייסד וניהל מיזמי פינטק בתחומי הפיננסים, התשלומים והבלוקצ'יין. במסגרתם ניהל ישירות עשרות עובדים והוביל את המיזמים לסבבי גיוסי הון מוצלחים ורכישות.

החל משנת אביעד משמש במנכ"ל "עמותת תיק לכל תלמיד".


אביעד מתמקד כיום בדור הצעיר של יזמים מקומיים המחפשים הדרכה, מימון ויתרון טכנולוגי. הוא מקדיש את מירב זמנו להכשרה,  ומתן ייעוץ מקצועי על מנת להוביל צוותים חדשניים להצלחה.

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

גיתי בוטבול

שמי גיתי, יועץ משכנתאות, בוגר תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון במדעי המדינה, לימודי פיננסים...

שם המשרד

גיתי ייעוץ משכנתאות

מיקום

כרמיאל

0
שעת ייעוץ חינם

גיתי בוטבול

שמי גיתי, יועץ משכנתאות, בוגר תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון במדעי המדינה, לימודי פיננסים ונדל"ן. 

המשרד שלי זוכה למוניטין מהטובים בארץ, החל משנת .

מומחה בייעוץ משכנתאות, ייעוץ יזמי ופיננסי בנדל"ן. 

עם השנים בתחום, יצרתי קשרים עסקיים עם גורמי המימון הגדולים ביותר בשוק, כשמטרתי העיקרית היא הורדת המרווח הבנקאי למינימום וחסכון כספי הלקוח. 

השירותים שלי כוללים: ליווי במחזור משכנתא, נטילת משכנתא חדשה מהבנק, משכנתא לשיפוץ, לבניה עצמית, הלוואה לכל מטרה – סגירת חובות, איחוד הלוואות, עזרה לילדים, עזרה להורים\בן משפחה, משכנתא הפוכה, ייעוץ במחיר למשתכן וכלל תוכניות משרד הבינוי מהשיכון

דירוג של 0 משתמשים
מקצועיות
0
זמינות
0
אמינות
0
שירות
0

רוצה הכוונה למידע או יעוץ של מומחה - רשום לנו ונעזור לך עכשיו!

WhatsApp יצירת קשר

מאמרים נוספים

אסטרטגיה עסקית

icon

כיצד תוכל לבסס יתרון יחסי בר-קיימא עבור עסק שלך

כיצד תוכל לבסס יתרון יחסי בר-קיימא עבור עסק שלך כבעלי עסק קטן,...

קראו עוד ›
icon

איך כותבים תוכנית אסטרטגית?

תוכנית אסטרטגית היא בעצם מפת דרכים פשוטה וברורה של מה לעשות ולאן...

קראו עוד ›
icon

שיקולים בבחירת מיקום של העסק שלכם

הקמת עסק יכולה להיות משימה מאתגרת ומרגשת, אך לעתים גם חשוב לבחור...

קראו עוד ›
לקריאת מאמרים נוספים בנושא אסטרטגיה עסקית

התייעלות עסקית

icon

כיצד לייעל את העסק?

רוב האנשים חושבים שביקורת פיננסית מתבצעת רק על ידי רואה חשבון מוסמך....

קראו עוד ›
icon

כיצד עסק קטן יכול להתייעל ולהרוויח יותר

כיצד עסק קטן יכול להתייעל ולהרוויח יותר כבעל עסק קטן, חשוב לחפש...

קראו עוד ›
icon

למדו איך לנהל זמן באופן אפקטיבי בעסק

האם אתם מרגישים סחוטים ובלחץ בלתי פוסק?  האם אתם חשים שאינכם עומדים...

קראו עוד ›
לקריאת מאמרים נוספים בנושא התייעלות עסקית

כדאיות עסקית

icon

האם כדאי להיות או לא להיות פרילנסר?

עבודה כפרילנסר לא בהכרח מתאימה לכולם ומחייבת התארגנות מיוחדת וכוח הנעה עצמי,...

קראו עוד ›
icon

דברים שהלוואי וידעתי לפני שהקמתי סטארט-אפ,

יזמים רבים שחווו את תהליך הקמת הסטארט-אפ בין אם הצליחו או בסוף...

קראו עוד ›
icon

מיהו הלקוח האידיאלי עבור העסק שלך

לפני בניית אסטרטגיות שיווק, עליכם לזהות עבור מי אתם מתכוונים לקדם את...

קראו עוד ›
לקריאת מאמרים נוספים בנושא כדאיות עסקית

יש לכם שאלה?

טופס פניה ליועצים ונותני שירות

מבולבלים למי לפנות? לחץ כאן להתיעצות »

תפריט נגישות